Инфекции при бременност – как да се предпазим?

Д-р Васил Даскалов разказа кои инфекции при бременност може да застрашат здравето на бременната жена и да доведат или до анемия на плода, или до преждевременно раждане. Той посочи, че не трябва да се пренебрегват особено вагиналните инфекции. Препоръча всяка бъдеща майка профилактично да си направи нужните изследвания, за да е сигурна, че е здрава и ще предпази детето си.

Специалистът отправи своите препоръки към бъдещите майки да се информират за видовете инфекции. Като най-опасни от всички той посочи токсоплазмозата, варицелата и рубеолата.

А по отношение на съществуващата в момента пандемична обстановка, д-р Даскалов посъветва жените да внимават, но все пак да не се стресират излишно.

д-р Красимира Жекова от своя страна обяснява какво представлява епизиотомията при раждане. Това е стандартна акушерска операция, която се практикува, за да улесни раждането на майката и да я предпази от разкъсвания.

За първи път в света епизиотомия е направена в началото на 20. век. Днес тя има своите индикации и условия. Такъв вид операция е задължителна само в случаи, когато е застрашен животът на майката.

Д-р Даскалова сподели, че в много от случаите в болницата постъпват бъдещи майки с инфекция на влагалището, а това е рисково. Тя изтъкна колко е важна предварителната подготовка от страна на лекарите за епизиотомията, а също и как могат да помогнат на родилката да се възстанови по-лесно след нея.

По отношение на самата операция – дали има болка и дали се използва упойка, лекарката увери, че в днешно време различните анестезии могат да обезболяват безпроблемно раждащата майка. Освен това съвременното акушерство разполага с най-модерни шевове, така че ако на някоя бъдеща майка й се наложи епизиотомия, тя не трябва да се страхува от тази интервенция.

Ценни съвети относно грижата за нежната и чувствителна бебешка кожа сподели Мария Обренова. Кожата на бебето е много по-деликатна от тази на възрастните и затова трябва да се полагат много усилия да бъде предпазена от различни инфекции и възпаления.

Обренова изтъкна, че на първо място най-важно е хигиената. Къпането, което е ежедневна грижа, може да се пропусне, но не и хигиената. Всеки ден трябва да се почиства лицето на бебето, неговото дупе и гениталии, включително и гънките. Дори и без баня, има достатъчно подходящи продукти, които могат да послужат за добра хигиена.

Всеки бебешки продукт обаче трябва да се избира много внимателно. Колкото той е с по-малко съставки, толкова по-малък ще бъде рискът от алергична реакция. Освен това трябва да се следи да няма алкохол в съдържанието на бебешките продукти, да бъдат без оцветители, консерванти и парабени.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *