Невероятни факти за ракията! Знаете ли например откъде идва името ѝ?

Кой не знае домашната ракия, кой не е чувал за нея?

Почти е невъзможно да отидете някъде на гости и да не ви посрещнат с чаша от ароматното българско питие. Днес ще ви разкрием няколко интересни факта за него.

Името на ракията идва от турската дума „raki“, която пък е взета от арабското „арак“, означаващо „пот“ или „изпотяване“. Предполага се обаче, че наименованието не е дадено заради високите градуси на ракията, причиняващи изпотяване, а заради това, че капе капка по капка, точно като пот.

Това е една от най-традиционните български напитки, защото данни за нея са открити още в Средновековието. При разкопки на Асеневия дворец на хълма Трапезица е открита част от керамична купа, върху която на старобългарски пише: „Аз пих на празника ракиня“.

Освен че е наслада за сетивата, ракията е и добър помощник в лечението на много болести. Облекчава язва или гастрит, ако се приемат по 50 г на гладно, също така спомага за лечението на зъбобол, зачервено гърло, болки в гърба и други.

Ракията може да се приготви от абсолютно всичко. Традиционно я правим от сливи, кайсии, грозде, смес от различни плодове, но знаете ли например, че има ракия от мляко? Панагюрският фермер Кръстьо Катинов, години наред опитвал да налучка правилната рецепта за приготвяне на млечния алкохол и в крайна сметка успял. „Млякото е най-бързо развалящият се продукт. Номерът е да го накараш да ферментира. Аз използвам захар, но в много малки количества като съотношение към млякото и мая в определени пропорции. Ако час след като съм подготвил сместа, не започне да кипи, значи се е вкиснала. Около една седмица е необходима, за да е готова за варене“, споделя тайните си амбициозният майстор ракиджия и допълва, че от 120 л. мляко прави 40 л. ракия.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *