Известният вирусолог проф. Радка Аргирова направи притеснително разкритие за коронавирус. Проф. Аргирова гостува в сутрешния блок на NOVA и разкри, че в момента се наблюдават силни мутации на оригиналния вирус, тръгнал от Китай по целия свят.
„Ако сравним вируса, от който тръгна епидемията в Китай, и този, който циркулира и в България, той е изменен и мутира. До края на месец юли са описани 1 234 мутанта на първия коронавирус. Работата е там, че когато се формира мутант, невинаги успява да преживее и да циркулира сред хората, а успяват тези, които се приспособяват към човек“, поясни тя.
Тя напомни, че COVID-19 е особено опасен, защото знае как да атакува всички органи на човека.
„Вирусът иска да бъде в жива клетка, при специални условия, без тях няма как да се възпроизвежда. Като химия съществува, но не и като инфекциозно състояние, посочи вирусологът. Според нея хората могат да се заразят и от коронавирус, и от грип, които да атакуват дихателната система. Коронавирусът може да атакува абсолютно всички органи, предупреди проф. Аргирова.
Тя бе категорична, че особено през настоящата година хората трябва да се ваксинират срещу грип. Проф. Радка Аргирова смята, че още първата вълна на коронавируса у нас не е свършила и настоя за носене на маски на закрито. Трябва да се налага по-строг контрол върху всички обекти, настоя вирусологът.
