Светилото в медицината акад. Богдан Петрунов даде интервю пред ПИК, говорейки за настоящата ситуация и обявената пандемия заради коронавирус. Както е известно, в България вече има обявено извънредно положение, а новите случаи на заболели се увеличават с всеки следващ ден.
Пред ПИК акад. Петрунов заяви, че най-вероятно тази кризисна ситуация ще се запази още няколко месеца.
„Мисля, че пандемията ще премине естествения път, който всички такива вирусни инфекции имат. Вероятно още няколко месеца ще бъдем в това състояние. Аз не съм съвсем оптимист да кажа, че щом се стопли времето, както се говори, примерно май месец, и всичко ще премине. Мисля, че това ще продължи доста повече. Може дори докъм септември, може не в такъв размер, разбира се. Но опашката на епидемията, както казваме лекарите, ще продължи сигурно още три-четири месеца“, сподели акад. Петрунов.
Той обаче мисли, че на този етап не е нужно да се стига до удължаване на извънредните мерки, които бяха обявени.
“ Мисля, че няма да бъде необходимо. Може би режимът ще бъде по-хлабав. Но засега това, което се налага, е абсолютно правилно решение. Един или два месеца, ако се наложи, трябва много сериозна вътрешна дисциплина в държавата да се осъществява и външна – по отношение на границите. И тя се осъществява. Това е съвсем правилно съгласно всички изисквания на Световната здравна организация“.
