Българите следва да се подготвят за ново увеличение на цената на тока. Това предупреди в ефира на БНТ бившият ръководител на КЕВР проф. Иван Иванов.
Според него в момента „по енергоносителите в България не се спазва никаква пазарна логика“.
Той каза следното: „Без съмнение се очаква увеличение на цената на тока, до 1 юли промяна няма да има. В момента по енергоносителите в България не се спазва пазарна логика. Компенсациите не могат да бъдат безкрайни“.
По думите му акцизът за електроенергията и природния газ е твърде малък и ако бъде премахнат временно това няма да доведе до сериозен проблем за бюджета.
Според него заявеното от председателя на Комисията по енергетика Радослав Рибарски, че България може да наложи вето на ембаргото върху руския петрол не би бил полезен ход.
„Това ще означава спиране на шестия пакет санкции, това не бива да се допусне, аз съм против налагането на вето„, заяви категорично Иван Иванов.
