Един от президентите на България Петър Стоянов категорично заяви, че правителството е трябвало да предостави военна помощ на Украйна, а не да излиза с компромисни решения по въпроса.
Стоянов, който е добре известен с евроатлантическата си ориентация, говори в предаването „На фокус“. Той каза следното: „Категорично да, България трябваше да предостави военна помощ за Украйна, бързо и без колебание. У нас се смесиха две неща – политическото решение и военнотехническото решение какво можем да дадем. Ще даваме това, което имаме“.
Прочетете още: ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ НА НС: ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА ДАДЕМ ВОЕННА ПОМОЩ
Относно голямото влияние на Русия в живота на българите и развитието на страната като цяло, Петър Стоянов обясни: „Русификацията дори на топонимите е станала такава неразделна част от нашето битие, че дори не си даваме сметка. Ако се вглеждаме прекалено много в историята, ще загубим посока. По отношение на нито една държава историята не върви само в една посока. Интересите ни понякога са много различни от руските. Понякога са и противоречили от техните“.
Той призна, че по времето на Борис Елцин Русия е можела да тръгне в съвсем друга посока, включително да стане член на Европейския съюз и НАТО.
„Срещата ни беше приятелска, дружеска. Взехме решения, които бяха в интерес на България – правихме постъпки да стане член на НАТО и ЕС. Членството ни в НАТО е изключително важно за нас, вижте Украйна и Молдова“, спомня си президентът.
Прочетете още: ВАНДАЛ ЗАБИ КИРКА В АВТОМОБИЛА НА УКРАИНКА В БУРГАС (СНИМКА)
Според него заплахите за ядрено оръжие кара света да гледа по-специално на тази война. „Не изключвам възможността това да е една от пропагандните цели на Русия. При анексирането на Крим имаше и поддръжници на Русия, които твърдяха, че там има преобладаващо руско население. Трябва да се замислим тогава за Кърджали“, смята президентът.
